Jak prawidłowo przygotować konia?
- zszczesniakjazdako
- 26 gru 2022
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 6 sie 2024
W Riding Bay nauka jazdy konnej obejmuje zarówno trening, jak i wiedzę z zakresu dbałości o konia. Z tego powodu, nawet początkujący mają świadomość, że przed jazdą należy dokładnie przygotować swojego wierzchowca. Czasem się także zdarza, że po ukończonym treningu musimy wykonać taką pielęgnację lub też, gdy po prostu jest taka potrzeba. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możemy utrzymać zdrowie, a także prawidłowy wygląd zwierzęcia. W tym tekście dowiesz się jak dokładnie przygotować konia do jazdy. Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem i wciąż nie wiesz, czy zapisać swoje dziecko na lekcje jazdy konnej, to koniecznie zajrzyj do poprzedniego bloga.
Na co składa się prawidłowe przygotowanie konia do jazdy?
Dbałość o konia jest równie ważna jak rutynowy trening. Przygotowanie konia do jazdy można podzielić na dwa etapy, gdyż rozróżniamy pielęgnację i siodłanie.
Przede wszystkim, pielęgnację musimy zacząć od sumiennego wyczyszczenia konia. Ten zabieg pozwoli nam na pozbycie się brudu, a także na zachowanie dobrej kondycji skóry i włosów. Do czyszczenia będą nam potrzebne specjalne narzędzia, które omówimy w kolejnym punkcie.
Kiedy koń jest dobrze wyczyszczony, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest siodłanie. Wyposażenie do jazdy konnej powinno być sprawne, czyste, prawidłowo założone, ale też dopasowane do aktualnych warunków atmosferycznych, czy też formy naszego treningu.
Jak się czyści konia? - podstawowe zasady i potrzebne narzędzia.
Zdecydowanie nie możemy pominąć kroku jakim jest czyszczenie konia.
Dlaczego? Otóż niedokładnie wyczyszczona sierść może skutkować bolesnymi otarciami spowodowanymi ruchem poszczególnych elementów wyposażenia, dlatego pragniemy w kilku punktach przedstawić, jak powinien wyglądać ten proces:
1. Na sierści konia zazwyczaj znajduje się piasek, kurz, czy też błoto, które koniecznie trzeba usunąć. W celu usunięcia ,,zaklejek'' (sierści zlepionej potem), błota lub innych znacznych zabrudzeń, możemy sięgnąć po zgrzebło. Niezwykle ważnym aspektem jest, aby przy każdym etapie szczotkowania zaczynać wyczesywanie od głowy lub góry szyi, przechodząc ku dalszym partiom (w kierunku od góry do dołu).
2. Nie zapomnij wyszczotkować ogona i grzywy, a także oczyścić je z kawałków słomy. W tym celu możesz posłużyć się grzebieniem lub specjalną szczotką.
3. Kiedy główne zabrudzenia zostaną usunięte, możemy przejść do użycia miękkiej szczotki, której celem jest usunięcie wierzchniej warstwy zanieczyszczeń takich jak np. piasek czy kurz. Po tym kroku sierść powinna odzyskać swój naturalny blask.
4. Gdy sierść będzie dokładnie oczyszczona, należy przejść do oczyszczania kopyt. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się kopystka. Dzięki niej łatwo oczyścimy wklęsłą podeszwę kopyta ze wszelkich zanieczyszczeń takich jak słoma, ziemia, czy też brud.
Siodłanie konia krok po kroku
W momencie, gdy koń został prawidłowo wypielęgnowany, można przejść do jego siodłania. Dla początkujących bywa to kłopotliwe, jednak trzeba pamiętać, że trening czyni mistrza! Siodłanie zaczynamy od lewej strony konia (podobnie jak wiele innych czynności). Bardzo ważne jest poprawne założenie każdego elementu wyposażenia, ponieważ w przeciwnym razie koń może odczuwać dyskomfort. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że sprzęt dobieramy indywidualnie do każdego konia.
1. Pierwszym krokiem siodłania jest nałożenie czapraka (bądź też podkładki pod siodło). Ten element stanowi skuteczną ochronę przed obtarciami spowodowanymi ruchem siodła. Czaprak nakładamy na wysokości grzywy, po czym przesuwamy go ku dołu grzbietu.
2. Na tak przygotowaną bazę możemy założyć siodło. Te z kolei nie może się znajdować za blisko zadu, ale też za blisko grzywy, by nie obijało kręgosłupa lub nerek.
3. Kolejnym krokiem jest zapięcie popręgu - aby to zrobić trzeba najpierw go zapiąć na pierwszą dziurkę z prawej strony, a następnie przejść do lewej strony i delikatnie podpiąć. Popręg nie może być zbyt luźny, ale też nie powinien być przesadnie zaciśnięty. Najlepiej jest, gdy regulujemy go stopniowo, ponieważ ta czynność dla konia nie należy do najprzyjemniejszych.
4. Na końcu zakładamy ogłowie, które pełni bardzo ważną rolę podczas jazdy. Najpierw należy założyć wodze na szyję. Następnie, prawą ręką przechodzącą pod szyją, trzymać ogłowie w środkowym jego odcinku na nosie, a z kolei lewą ręką delikatnie włożyć wędzidło do pyska. Aby koń otworzył pysk, można włożyć palec w kąciku warg i go połaskotać. Przechodząc do ostatnich kroków, należy zapiąć paski ogłowia. Początkowo nachrapnik (wyreguluj tak, aby mieściły się pod nim dwa poziomo ułożone palce), a także podgardle (pod tym z kolei powinna mieścić się cała złożona dłoń). Musisz przypilnować, aby paski były równo ułożone, podobnie jak wodze.
5. Na samym końcu, jeśli jest taka potrzeba możesz nałożyć ochraniacze lub inne akcesoria np. nauszniki.
Jazda konna dla dzieci w Tomaszkowie - zapisz się na lekcje do Riding Bay
Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat koni, a także zwiększać swoje umiejętności w jeździe to koniecznie zapisz się na lekcje jazdy konnej dla dzieci w Riding Bay! To idealne miejsce zarówno dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem, jak i tych, których celem jest kontynuacja treningów. Koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą, którą znajdziesz w oddzielnej zakładce. Dodatkowo, dla zainteresowanych stałą współpracą zostały przygotowane specjalne pakiety, dzięki którym można szybko wspinać się po szczeblach jeździectwa.
Comentarios