Najczęstsze błędy początkujących jeźdzców i jak ich unikać
- zszczesniakjazdako
- 3 wrz 2024
- 4 minut(y) czytania
Opanowanie jeździectwa zazwyczaj wymaga dużej ilości poświęconego czasu. Nie jest to możliwe, aby od razu zdobyć kompletną wiedzę odnośnie tego, jak mamy obchodzić się z końmi, jak je pielęgnować, siodłać itd. Oczywiste jest to, że na początku naszej przygody jeździeckiej możemy popełniać masę błędów, jednak nie ma nic w tym absolutnie złego. Nie musimy od razu wszystkiego wiedzieć. Na lekcjach jazdy konnej stopniowo nabywamy niezbędną wiedzę i obywamy się z koniem. Dla każdego jeźdźca proces uczenia się wygląda inaczej. Jedni potrzebują nieco więcej czasu, aby zapamiętać i zastosować się do określonych poleceń, natomiast drudzy potrafią szybko transferować określone informacje. Mimo tego, że proces uczenia się jeździectwa jest indywidualny, można wyróżnić kilka najczęściej popełnianych błędów, które są często spotykane wśród młodych jeźdźców. Warto przybliżyć się ku nim i je przeanalizować. Jeśli jesteś ciekawy/a jakie są najczęściej popełniane błędy początkujących jeźdźców i jak ich unikać to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jazda konna w Tomaszkowie – dla początkujących i kontynuacja treningów
Pierwsza, najważniejsza a jednocześnie banalnie prosta sprawa – skuteczna komunikacja z trenerem, który prowadzi nasze lekcje konne. Dobór trenera, który będzie nas prowadzić przez naszą jeździecką przygodę jest jednym z najistotniejszych aspektów, o czym zostało wspomniane już w tym artykule. Jeśli pragniesz dowiedzieć się, na jakie rzeczy warto zwracać uwagę zaczynając jeździć konno to koniecznie przeczytaj ten wpis.
Komunikacja między trenerem a jeźdźcem powinna być efektowna. To jeden z ważniejszych czynników warunkujących rozwój i zwiększających bezpieczeństwo. Podopieczny - jeździec powinien komunikować, jak się czuje w obliczu określonych zadań, oraz czy są one dla niego trudne bądź łatwe. Istotne także jest, aby mówił, gdy nie zrozumiał lub nie usłyszał zleconego zadania, albo informował, gdy ma problem z jego wykonaniem. Dzięki temu, trener wie, na czym musi skupić swoją uwagę.
Z drugiej strony, trener powinien informować o poleceniach w sposób klarowny, odpowiednio donośny, w języku zrozumiałym dla jeźdźca. Konstruktywna krytyka jest bardzo ważna i potrzebna dla dalszego rozwoju, aczkolwiek nie powinna ona iść w kierunku wulgarnym, obrażającym jeźdźca, wprowadzającym negatywną atmosferę. Lekcje jazdy konnej powinny być dla ciebie przyjemnością, dlatego uczęszczaj na treningi w miejsce, gdzie czujesz się komfortowo, a przy swoim trenerze - bezpiecznie. Jeśli szukasz takiego miejsca, to koniecznie zapisz się na treningi indywidualne do Riding Bay Academy – jazda konna w Tomaszkowie.
Lekcje konne 5 minut od Olsztyna – Riding Bay Academy
Drugim istotnym błędem, który często można zauważyć podczas treningów początkujących jeźdźców jest nieprawidłowa pozycja ciała. Z początku bywa, że siedząc na koniu jesteśmy zbyt mocno pochyleni do przodu, nie mamy wyprostowanych pleców, a nasze pięty idą ku górze. Taka pozycja uniemożliwia prawidłowe dawanie sygnałów koniowi, a także zaburza równowagę.
Wyjaśnijmy, jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja:
Pięta w strzemieniu ma być w dole
Plecy proste – ale wciąż w naturalnym ułożeniu
Głowa prosto, jednocześnie kierując wzrok przed siebie
Ramiona proste i rozluźnione
Kolana delikatnie zgięte i przylegające do konia (unikając zbyt mocnego ich dociskania)
Ręce ułożone przed siebie, z delikatnym zgięciem
Dłonie równolegle do siebie, trzymając jednocześnie wodze
Jednak, nie zapominajmy, że nasza pozycja nie może być statyczna. Musimy iść zgodnie z ruchem konia, delikatnie ruszając biodrami, dopasowując się w ten sposób do jego chodu.
Jazda konna – treningi indywidualne, jazda na lonży, wyjazdy w teren, oprowadzanki
Kolejnym popełnianym błędem, jaki możemy zaobserwować jest dawanie sprzecznych sygnałów koniowi. Przykładowo, początkujący jeździec często ciągnie za wodze, a jednocześnie dociska nogi do konia. W takiej sytuacji, koń nie wie co ma zrobić, ponieważ z jednej strony jest pobudzany do ruchu, a z drugiej ,,hamowany’’.
Przypomnijmy, że dosiad, a także dodawanie łydki działa jako utrzymywanie tempa, bądź jego napędzanie. Natomiast, skrócenie wodzy komunikuje, że koń ma zwolnić, albo się zatrzymać. O wszelkich pomocach, jakie dajemy koniowi, a także jak je stosować dowiesz się w czasie treningów. Jeśli zależy ci na regularnej jeździe, to koniecznie zajrzyj do tej zakładki, gdzie zostały przygotowane specjalne pakiety dla jeźdźców, którzy chcą w szybkim tempie wspinać się po szczeblach jeździectwa. Trenuj regularnie, wkładaj w to swoje zaangażowanie bądź cierpliwy/a, a z pewnością zobaczysz efekty na przestrzeni kolejnych miesięcy.
Jazda konna dla dzieci Olsztyn - Riding Bay
Do listy błędów początkujących jeźdźców można dołączyć nadmierny strach i stres. Konie wyczuwają emocje jeźdźca m.in. poprzez napięcie mięśni. Jeśli jazda konna jest jak na razie dla ciebie bardzo stresująca to staraj się wykonać ćwiczenia oddechowe przed samą jazdą albo skorzystaj z innych metod relaksacyjnych, np. medytacja jest doskonałym sposobem na rozluźnienie ciała, odpędzenie negatywnych myśli, a także zminimalizowanie stresu, czy też nawet ukojenie silnych emocji. Sprawdź, co działa na ciebie najlepiej i stosuj to regularnie!
Koń jest z natury zwierzęciem strachliwym, dlatego gdy wyczuje, że jeździec jest mocno zestresowany, lub zdenerwowany to poczuje, że grozi mu niebezpieczeństwo, przez co może być bardziej wyczulony, niepewny, a także sztywny. To może zdecydowanie utrudnić waszą wspólną pracę.
Nauka jazdy konnej na Warmii
To były najczęstsze błędy, jakie popełniają początkujący jeźdźcy. Możesz skorzystać z tej wiedzy, zastanowić się, czy może popełniasz takie błędy, a jeśli wcześniej nie uczęszczałeś/aś na treningi jazdy konnej to możesz poczuć jej przedsmak. Nie zapominaj, że wszystko można doskonale wypracować poprzez regularne lekcje. Nie poddawaj się!
Comments